KAS IR ZOBU
IMPLANTI

KĀ NOTIEK ZOBU
IMPLANTĀCIJA

ZOBU IMPLANTS
VS ZOBU TILTS

REKOMENDĀCIJAS PACIENTieM PĒC OPERĀCIJāM

KĀDĒĻ VEIKT

ZOBU IMPLANTĀCIJU

PIE MUMS

KAS IR ZOBU IMPLANTI?

Zoba implants ir zoba saknes analogs. Tā ir viegla, kaulam bioloģiski saderīga titāna vai titāna sakausējuma skrūve, kas ķirurģiskā veidā tiek ievietota žokļa kaulā zaudētā zoba saknes vietā. Zoba implantāta materiāla sakausējuma veids un dizains var ietekmēt implantētā zoba izturīgumu un kaula audu kvalitāti ap implantātu ilgtermiņā. Latvijā pielietojamo implantātu veidu skaits- ap 30, cenu kategorijas variē atkarībā no implantāta rāžotāja un implantāta veida (ekonomiskā līdz premium klase). Implantāta virsma ir poraina, tādējādi ievērojami palielina implantāta virsmas laukumu ātrākai un efektīvākai saaugšanai ar kaula audiem.

Ar zobu implantātiem ir iespējams atjaunot vienu vai vairākus iztrūkstošos zobus, pie kam nebojājot blakus esošos veselos zobus, t. i., tie nav jāsaslīpē. Zobu implantāti arī tiek plaši pielietoti zobu atjaunošanā bezzobu žokļu gadījumā. Implants tiek ievietots žokļa kaulā, un pēc noteikta laika tas tajā ieaug. Implantāta iedzīšanas laikā uz tā var izveidot pagaidu zobu, kurš tiek nomainīts ar jaunu, pastāvīgo zobu, tiklīdz implants ir ieaudzis.
Vienkāršos gadījumos zobu implantācijas procedūru var veikt vispārējās prakses zobārsts, bet mēs tomēr iesakām jebkurā gadījumā vērsties pie uzticamiem un pieredzējušiem speciālistiem šajā jomā, kuri var sniegt augstākās kvalitātes pakalpojumus un materiālus. Svarīgas ir speciālista zināšanas, kvalifikācija un prasmes ne tikai implanta/u ievietošanā, bet arī šo implantu protezēšanā, jo zobu implantācijas ārstēšanas metode būtu jāskata kā vienots vesels.

KĀ NOTIEK ZOBU IMPLANTĀCIJA?

Līdz Jūsu mērķim 5 soļi!!!
Zobu implantācija, kā ikkatra ārstēšanas procedūra, var šķist sāpīga, ilgstoša, sarežģīta un apgrūtinoša. Tālāk parādītie 5 etapi – no diagnozes un implantācijas līdz implanta ieaugšanai, zoba atjaunošanai un aprūpei palīdzēs Jums saprast, ka zobu implantācija nebūt nav apgrūtinoša.  Iespējams, svarīgākais ir pirmais etaps – izvēlēties uzticamu implantologu, kas veiks precīzu diagnostiku, profesionālu ārstēšanu un sniegs atbilstošas konsultācijas.
1 etaps: Konsultācija un diagnostika
Konsultācijas laikā ārsts ievāks informāciju par Jūsu kopējo veselības stāvokli un izvērtēs Jūsu mutes dobumu: higiēnu, sakodienu , anatomisko situāciju plānotajā implantācijas vietā- smaganas stāvokli, kaula apjomu un kvalitāti, veicot Rtg izmeklējumu, pārbaudīs plānoto zobu vietu sakodienā u.c. faktorus. Viņš ieteiks ārstēšanu, kas būtu vispiemērotākā Jūsu gadījumā, cik implantu būs nepieciešams, lai atjaunotu Jūsu dabisko smaidu un mazinātu neērtības, ar kurām saskaraties. Pirms implantācijas ir ļoti būtiski objektīvi izvērtēt žokļa kaula stāvokli paredzamajai implantācijas vietai, ko iespējams izdarīt veicot datortomogrāfijas (DT) izmeklējumu. Ar DT trīsdimensionāli ir iespējams precīzi izmērīt kaula platumu, augstumu, blīvumu u.c. parametrus, kuri ir svarīgi, lai noteiktu nepieciešamā implanta izmērus un vietu, kurā Jums tas nepieciešams. Situācijās, kurās paredzēts aizvietot ar implantiem vairākus zobus, bijusi traumatiska ekstrakcija vai pagājis ilgs laiks pēc ekstrakcijas, DT būtu veicama vienmēr. Ja paredzētajā vietā nav pietiekama kaula audu daudzuma, lai veiksmīgi ievietotu implantu, būs nepieciešama papildus procedūra, kuras laikā kauls tiks rekonstruēts. Tad tiks sagatavots ārstēšanas plāns un noteikts zobu implantācijas operācijas datums.
2 etaps: Implantācija
Zobu implantācija notiek lokālajā anestēzijā, tādēļ ir absolūti nesāpīga procedūra. Jūs nejutīsiet sāpes procedūras laikā. Ārsts ievietos implantu plānotajā vietā, iepriekš sagatavojot kaulu, un brūci slēgs ar šuvēm. Šī procedūra ilgst aptuveni 25- 35 minūtes. Ja vienlaicīgi plānots ievietot vairākus implantus, tad procedūra atbilstoši norit ilgāk. Pēc procedūras Jums tiks iedota rekomendācijas lapa, kurā ārsts atzīmēs lietojamos medikamentus, veicamos pasākumus un svarīgas nianses, kuras būs nepieciešamas dzīšanas laikā
3 etaps: Implanta Iedzīšanas periods
Pēc klasiskas implantācijas  (ja nav nepieciešama kaula un smaganas korekcija) Jūs nejutīsiet sāpes vai tās būs nelielas, un pietūkums izzudīs jau pēc trīs dienām. Jebkurā gadījumā ārsts Jums nozīmēs pretsāpju līdzekļus, kā arī nepieciešamības gadījumā antibiotikas infekciju profilaksei.

Gaidīšanas laiks līdz implanta iedzīšanai kaulā un protezēšanas uzsākšanai mēdz atšķirties. To nosaka vairāki faktori: implantācija augšžoklī vai apskšžoklī, kaula bīvums, vai nepieciešama kaula pieaudzēšana, implanta primārā stabilitāte, implanta veids. Piemēram, STRAUMANN ieteiktais vidējais implanta integrācijas laiks ir 6 – 8 nedēļas (SLActive implantiem 3 – 4 nedēļas). Ilgāk nāksies gaidīt, ja Jums tiks veikta kaula pieaudzēšanas operācija – līdz 9 mēnešiem.

4 etaps: Jaunā zoba kroņa uzstādīšana (protezēšana uz implanta)
Kad implants ir ieaudzis žokļa kaulā, var turpināt zoba atjaunošanu. Sākotnēji tiek veikta implanta atsegšanas procedūra, kuras laikā implantātā tiek ievietots smaganu formētājs. Šī procedūra ir nesāpīga, aizņem aptuveni 10 minūtes, medikamentu nozīmēšana pēc tās nav nepieciešama. Smaganas formētājs sagatavo smaganas kontūru jaunajam zobam. Kad smagana noformēta, tiek ņemti nospiedumi un veikti citi sagatavošanās darbi, fotogrāfijas un mēri, kuri tālāk tiek nosūtīti uz laboratoriju nākamā zoba izveidei. Zobs tiek izgatavots katram pacientam individuāli, ņemot vērā viņa dabīgo zobu formu, krāsu u.c. nianses. Mērķis- maksimāli dabīgs zobs, korekti pielāgots sakodienā ar pareizi iestatītiem kontaktpunktiem, kas novērš ēdiena iesprūšanu zobstarpās. Iespējami pielaikošanas starpposmi. Kad visi minētie nosacījumi ir izpildīti, un Jūs ar ārstu atzīstat gala rezultātu par labu esam, darbs tiek nodots Jums. Ārsts Jums izstāstīs tālākās implanta kopšanas īpatnības, kas nedaudz atšķiras no dabīgo zobu kopšanas kā arī pastāstīs kā pareizi veikt mutes higiēnu, lai jaunais zobu implants kalpotu Jums visu mūžu.
5 etaps: Zobu implanta/u kopšana
Lai nodrošinātu implantātu un uz tiem balstīto zobu protēžu ilgmūžību, ļoti svarīga ir pareiza un regulāra to kopšana.

  1. Jāizmanto mīkstu sariņu zobu birste un speciāli zemtiltu zobu diegi (ja uz implantiem izveidota tiltveida konstrukcija).
  2. Jālieto neabrazīvas zobu pastas.
  3. Jālieto nakts kapes, ja ārsts to ir rekomendējis.
  4. Jāapmeklē higiēnists vismaz reizi 6 mēnešos, lai veiktu profesionālu mutes dobuma higiēnu.
  5. Kontroles vizītes, vienojoties ar ārstu, lai novērtētu kaula balstu ap implantātu un protēzes stāvokli mutes dobumā.

Rekomendācijas pēc implantācijas

Neilgu laiku pēc implantācijas ir iespējama brūces asiņošana. Siekalas var iekrāsoties rozā krāsā. Visbiežāk pēc dažām stundām asiņošana apstājas.
Ja asiņošana turpinās:
• sarullēt marles tamponu,
• uzlikt uz brūces,
• sakost un paturēt 30 minūtes,
• no ārpuses pielikt aukstuma kompresi.

Otrajā vai trešajā dienā pēc operācijas var veidoties sejas tūska
Ja vairākas dienas pēc operācijas pasliktinās vispārējais veselības stāvoklis – jūtams vispārējs vājums, ceļas temperatūra, operētajā vietā veidojas stipra tūska, jūtamas sāpes rijot siekalas vai ir grūtības atvērt muti, lūdzu zvaniet uz mūsu klīniku  +371 29494652 un jūs pieņems vistuvākajā iespējamā laikā.

FIZISKĀ SLODZE
Nav ieteicams fizisks darbs, lielākoties ieteicams uzturēties sēdus pozīcijā. Guļus stāvoklī svarīgi galvu turēt pēc iespējas augstāk, piemēram, lietojot 2 spilvenus.

 ZĀLES
Visas ārsta izrakstītās zāles un / vai deguna pilienus jālieto jau no pirmās operācijas dienas.

 TŪSKA
Lai mazinātu tūsku, vislabāk pielikt pie vaiga dvielī ietītu maisiņu ar ledu un turēt to vairākkārtīgi ar īsiem intervāliem (pa 2 minūtēm).  Šo procedūru atkārtot vairākas reizes ik pēc 15 minūtēm.

 ANTIBIOTIKAS
Nozīmēto devu lietot tieši tā, kā rakstīts receptē.

 ZĀLES PRET SĀPĒM UN IEKAISUMU
Sāpju noņemšanai var lietot jebkuru pretsāpju medikamentu, kuru ir izrakstījis ārsts. Zāles lietot 2 – 3 reizes dienā 2 – 7 dienas. Visas iepriekš izrakstītās zāles lietot kā parasti.

 UZTURS
Pirmajā dienā pēc operācijas nedrīkst skalot muti un lietot karstus ēdienus vai dzērienus. Tāpat nav ieteicams dzert caur salmiņu. Ieteicams ēdienreizē lietot mēreni siltu, mīkstas konsistences ēdienu, košļājot ar to pusi, kur nav bijusi operācija.

MUTES DOBUMA HIGIĒNA.
Nākošajā dienā pēc operācijas atsākt tīrīt zobus 3 reizes dienā ar zobu pastu, pēc tam muti izskalot ar 0.2% hlorheksidīna šķīdumu.
Ja implantāti ir atsegti un mutē ir redzamas skrūves galviņas, 3. dienā pēc operācijas tās jāsāk tīrīt ar zobu suku un pastu, neskatoties uz iespējamu nelielu smaganu asiņošanu.

SPORTS.
Pirmajā nedēļā pēc implantācijas nav ieteicamas sporta nodarbības, kā arī nevajadzētu mazgāties karstā dušā vai apmeklēt pirti.

UZTURS.
Pirmajā nedēļā ieteicams viegli sakošļājams, mēreni silts ēdiens, lai netraumētu pēcoperācijas brūci.

DIEGI.
Diegi tiek izņemti 7. – 14. dienā pēc operācijas.

SMĒĶĒŠANA UN ALKOHOLS.
Smēķēšana var negatīvi ietekmēt pēcoperācijas brūces dzīšanu un implantāta ieaugšanu. Rekomendējam 2 nedēļas pēc operācijas atturēties no smēķēšanas.
Alkoholu nelietot 7 dienas pēc operācijas.

Rekomendācijas pēc „kaula pieaudzēšanas” operācijas

ASIŅOŠANA
24 stundu laikā pēc mākslīgā kaula ielikšanas vai kaula transplantācijas operācijas ir iespējama neliela asiņošana. Siekalas var iekrāsoties rozā krāsā. Visbiežāk pēc dažām stundām asiņošana apstājas.
Ja mājās asiņošana turpinās, sarullēt marles tamponu, uzlikt uz brūces, sakost un paturēt 30 minūtes. No ārpuses pielikt aukstuma kompresi.

NEJUTĪGA APAKŠLŪPA
Pēc plašas kaula transplantācijas operācijas, apakšlūpa uz laiku var kļūt nejutīga. Šī sajūta var ilgt līdz pat 6 mēnešiem.

Ja vairākas dienas pēc operācijas pasliktinās vispārējais veselības stāvoklis – jūtams vispārējs vājums, ceļas temperatūra, operētajā vietā veidojas stipra tūska, jūtamas sāpes rijot siekalas vai ir grūtības atvērt muti, zvaniet uz mūsu klīniku +371 29494652 un jūs pieņems vistuvākajā iespējamā laikā.

FIZISKĀ SLODZE
Nav ieteicams fizisks darbs, lielākoties ieteicams uzturēties sēdus pozīcijā. Guļus stāvoklī svarīgi galvu turēt pēc iespējas augstāk, tādēļ ieteicams lietot divus spilvenus. Gulēt vajadzētu uz neoperēto pusi.

UZTURS
Pirmajā dienā pēc operācijas nedrīkst skalot muti un lietot karstus ēdienus vai dzērienus. Nav ieteicams dzert caur salmiņu. Ieteicams ēst mēreni siltu, mīkstas konsistences ēdienu.

TŪSKA
Lai mazinātu tūsku, uz 20 minūtēm pielikt pie vaiga dvielī ietītu maisiņu ar ledu. 20 minūtes ieturēt pauzi un atkal paturēt ledu uz 20 minūtēm. Šo procedūru atkārtot līdz pat vakaram. Gadījumā, ja bez kaula transplantācijas vēl ir veikta arī augšžokļa dobuma pamatnes paaugstināšana jeb “sinus lift” operācija, aizliegts stipri šņaukt degunu vai aizturēt/apspiest šķaudīšanu.

ZĀLES
Visas ārsta izrakstītās zāles un/vai deguna pilienus jālieto jau no pirmās operācijas dienas.

ANTIBIOTIKAS
Nozīmēto devu lietot tieši tā, kā izrakstīts receptē.

ZĀLES PRET SĀPĒM UN IEKAISUMU
Sāpju noņemšanai var lietot jebkuru pretsāpju medikamentu, kuru ir izrakstījis ārsts. Zāles lietot 2 – 3 reizes dienā 2 – 7 dienas pēc nepieciešamības. Visas iepriekš lietotās zāles lietot kā parasti.

DRENA
Ja operācijas laikā ir ievietota drena, otrajā pēcoperācijas dienā tā ir jāizņem.

MUTES DOBUMA HIGIĒNA.
Nākošajā dienā pēc operācijas atsākt tīrīt zobus 2 reizes dienā ar zobu pastu, pēc tam muti izskalot ar nozīmēto hlorheksidīna šķīdumu.

IZŅEMAMĀ PROTĒZE.
Esošā protēze pēc operācijas vairs neder, jo ir izmainījusies mutes dobuma anatomija.
Pastāv 2 iespējas:
1.Pārbāzēt veco protēzi, jo nepārbāzētas protēzes valkāšana var izraisīt šuvju iziršanu, kas var novest pie kaula apjoma zuduma.
2.Izgatavot jaunu protēzi. To var sākt gatavot 1 nedēļu pēc diegu noņemšanas.

FIZISKĀ SLODZE.
Nav ieteicamas sporta nodarbības, atrasties saliektā pozā, kā arī iet karstā dušā vai pirtī. Nav ieteicams uzturēties stipri putekļainās telpās.

UZTURS.
Lai netraumētu pēcoperācijas brūci, ieteicams viegls, mēreni silts ēdiens. Īslaicīgas lūpas nejutības dēļ nav ieteicams lietot karstus ēdienus un dzērienus, lai izvairītos no iespējamiem apdegumiem.

DIEGI.
Diegi tiek izņemti 7. – 14. dienā pēc operācijas.

SMĒĶĒŠANA UN ALKOHOLS.
Smēķēšana var negatīvi ietekmēt pēcoperācijas brūces dzīšanu un kaula ieaugšanu. Rekomendējam 2 nedēļas pēc operācijas atturēties no smēķēšanas.
Alkoholu nelietot 7 dienas pēc operācijas.

Zobu tilts VS zobu implants

BIOLOĢISKĀ CENA
Iztrūkstošo zobu aizvietošana ar implantiem ir dārgāka un laikietilpīgāka par zobu tiltiem vai izņemamām zobu platēm, taču nav jāmaksā „bioloģiskā cena”, proti, NAV jāsaslīpē veselie vai jau ārstētie, vājie blakuszobi un NAV jāuzliek uz tiem papildus slodze.
ŽOKĻA KAULA ATROFIJA

Zem zobu tiltiem žokļa kauls nav noslogots, tādēļ tas ar laiku atrofējas- kļūst šaurāks un zemāks, tas sāk atkāpties arī no blakus zobiem. Kaulam atkāpjoties, no blakuszobiem sāk atkāpties arī šo zobu smagana.

Rezultāts:
1) izveidotajā zobu tiltā esošie balsta zobi zaudē kaulu;
2) no šiem zobiem atsedzas smagana;
3) kļūst redzamas blakus zobu saknes, kas ir vairāk pakļautas kariesa attīstībai;
4) blakus zobiem mazinās stabilitāte, tie ātrāk tiek zaudēti.

Turpretim zoba implants, kas ievietots iztrūkstošā zoba vietā, līdzīgi kā dabīgais zobs pozitīvi slogo žokļa kaulu. Kauls pastāvīgi tiek „nodarbināts”, tādēļ neatrofējas. Protezētais zobs uz implanta ir atbalsts dabīgajiem blakuszobiem, neļauj tiem sagāzties, pretkodiena zobus pasargā no izvilkšanās „tukšuma” virzienā.

TILTU HIGIĒNAS IESPĒJAS
Iztrūkstošo zobu aizvietošana ar implantiem ir dārgāka un laikietilpīgāka par zobu tiltiem vai izņemamām zobu platēm, taču nav jāmaksā „bioloģiskā cena”, proti, NAV jāsaslīpē veselie vai jau ārstētie, vājie blakuszobi un NAV jāuzliek uz tiem papildus slodze.

PIERAKSTS KONSULTĀCIJAI

Lai izvērtētu Jūsu situāciju un plānotu mūsu turpmāko darbu, lūgums pierakstīties uz konsultāciju.
Vēlams konsultācijai pieteikties zvanot! Tas dod iespēju precīzāk plānot konsultācijas laiku, ilgumu un citas nianses.